logo


çocuğum parmaklarını emiyor, ne yapmalıyım?

HABERLER

 • çocuğum parmaklarını emiyor, ne yapmalıyım?

  çocuğum parmaklarını emiyor, ne yapmalıyım?


  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendiriyor.

  Normal çocuklarda herhangi bir psiko-patolojik etken olmaksızın 3–4 yaşlarına kadar görülen bir olgudur. Bebeklerin çoğu başparmaklarını ya da diğer parmaklarını emerler. Zararsız bir davranış olan parmak emmeye hemen bebeklerin tümünde rastlanmak mümkündür. Doğumu takiben ilk 3–4 ayda normal olarak bir çocuğun yeme ve içmesi için tek yol emmedir. Birinci yılın sonuna kadar emme esas yol olarak kalır. Çocukların bu faaliyetten belli bir şekilde ve derecede zevk aldıkları görülmektedir. Emme refleksinin sıklığı çocuğa göre değişir. Çocukların parmakları emmelerinin altında mutlaka psikolojik bir problem aranmamalıdır. Çocuklar bu davranışı diş çıkarırken, uykuya dalarken ya da yeni bir kardeşi olduğu zaman yapabilirler.

   Nedenleri;

   •      Yeni doğan bebekler, parmak emmeyi daha anne rahminde öğrenir. Doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden biri parmak emmedir. Bazı bebekler yeni dişlerin çıkması nedeniyle bazıları da zorlukla karşılaştıklarında utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emerler.

  •      İlk bir yaş içinde bebeklik döneminde çocuk doğal olarak parmak emebilir. Daha çok başparmağını hatta bazen ayak parmağını bile emebilir. Bu davranışın, çevreyi tanıma ve keşfetme ihtiyacından doğduğu kabul edilebilir. Parmak emmenin temelinde anne-çocuk ilişkisindeki yetersizlik ve çocukta güven duygusunun yeterince gelişmemiş olduğuna ilişkin görüşler vardır.

  •      Ayrıca parmak emmenin uykuyla sıkı bir ilgisi vardır. Birçok çocuk parmaklarını uykulu oldukları ve uykuya daldıkları zaman emerler. 2 yaşındaki çocukların bir kısmı uykuya dalarken parmaklarını ağızlarına almak için direnirler. 3 yaşında bu alışkanlık uyku sırasında kendiliğinden kaybolabilir.

  •      Ani bir korku, anne babanın ayrılması ve ölüm gibi olaylar.

  •      Ailedeki huzursuzluk sonucu çocuğa yeterli ilgi gösterilmemesi.

  •      Çocuğun yeni bir kardeşin doğmasıyla ilgi çekmeye çalışması.

  •      Uzun süreli ayrılıklar nedeniyle kendisinin artık sevilmediği duygusu.

  •      Bebeklik döneminde memeden erken kesilme, biberon ve yalancı meme kullanmama sonucu emme güdüsünün yeterince tatmin olmaması.

  Anne-babaların parmak emen çocuklarına verdikleri tepkiler ve vazgeçirme yöntemleri farklıdır.

   Bilinçsiz anne babaların verdikleri tepkiler şunlardır;

  Bağırmak, azarlamak, tehdit etmek, ceza vermek, küçük düşürmek, çocuğun ellerine biber sürmek, parmağını emmeyen diğer çocuklarla kıyaslamak, sık sık “ellerini çek ağzından “ gibi uyarılarda bulunmak, çocuğun elleri bağlamak, çocuğun parmaklarını yapıştırmak v.b.

   Parmak Emme Alışkanlığı Karşısında Anne Babanın Yaklaşımı

   Olayı telaşa kapılmadan sabırla karşılamak ve sürekli ilgilenmekten kaçınarak, çocuğa bu alışkanlığın bebekçe bir davranış olduğunu, başkalarını gözüne hoş görünmeyeceğini basit bir dille anlatmaktır. Okul yaşında parmağını emen çocuk, öğretmenin uyarısı, anne babasının eleştirisi, hatta arkadaşlarını alaylarını karşın bu alışkanlığını sürdürür. Bu durumda çocuğa yapılan olumlu tavsiye ve açıklamalarla psikolojik açıdan uyumunun sağlanması, sorunu ortadan kalkmasına neden olabilir. Burada önemli olan, bir gerileme belirtisi sayılan bu alışkanlığı oluşturan etkenlerin ana baba tarafından keşfedilerek ortadan kaldırılmasıdır. Alt ıslatma benzerliği nedeniyle parmak emme de yaşla azalır. Okul öncesi dönemindeki parmak emme ya da alt ıslatma durumunda 

  olayın temelinde anne babanın da etkisi bulunduğu düşünülerek uzmanlarca sabırlı ve sürekli bazı eğitimsel önlemler uygulanmalıdır.

  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendirdi.

  COCUK GELİSİMCİ

  NİDA NUR CEBİ

  
Diğer Haberler