logo


Çocuklarda cinsel eğitim nasıl verilmeli?

HABERLER

 • Çocuklarda cinsel eğitim nasıl verilmeli?

  Çocuklarda cinsel eğitim nasıl verilmeli?


  İstanbul Anaokulları arasında yer alan, Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize nitelikli çocuk yetiştirme konusunda öncülük etmek amacıyla hizmet vermeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Özel Nurtopu Anaokulu bilgilendiriyor.

  Kücük yasta cinsel eğitim verilirse o kadar iyi yani hem cinsel istismarları taciz olayını engellemiş oluruz cocugumuz kendini koruyabilir cinsel eğitim verilirse.

  İlk olarak yasa uygun olarak bilgi vermek cok önemlidir.

  Cinsel organlarını ‘pipi ya da kuku’ olarak adlandırmamalıyız doğru anatomik bilgileri kullanmalıyız kız çocuklarına ’VULVA’ erkek çocuklarına ise ‘PENİS’ terimlerini kullanmak daha doğru olacaktır.

  İyi sır kötü sır nedir onları anlatmalıyız örneğin;Bir babanın esine sürpriz yapacağını ve cocugun bu sürprizi annesine söylememesi gerektiği bu iyi bir sırdır ama hic tanımadığı biri onun bedeninin izinsiz olarak dokunması ve bedeninin özel bölgelerine dokunup çocuğa bunu kimseye söylememesini istemesi bu kötü sırdır.

  Bedeninin ona ait olduğunu söylemeli ve hissettirmeliyiz siz anne babası dahi olsanız cocugunuzu öperken izin almalısınız mesela arkadasınız cocugunuzu öpmek istiyor ama cocugunuz arkadaşınıza kendisini öptürmek istemiyor siz de arkadaşınıza ayıp olmasın diye hadi oğlum bak teyze öpmek istiyor seni diye zorlama yapmayın çocuğunuza onun bedeni ve kendini yanağından öptürmek istemiyor .Eger istemediği halde öptürürseniz çocuk söyle algılar bedenim herkese ait ben istemesem de beni herkes öpebilir mesajını verirsiniz eger öptürmek istemiyorsa lütfen zorlamayın o da bir birey saygılı olunması gerekir kararına.

   Bedeninde 3 özel bölgeyi anlatıp ‘gögüs-popo-cinsel organ’ bu cok özel bölgeye kimsenin bakmaması ve dokunmaması gerektiğini söylemeliyiz.

  İYİ dokunuş ve KÖTÜ dokunuşu öğretmeliyiz örneğin tanıdıgın arkadaşın sana sevgisini göstermek adına sarılması iyi bir dokunuştur ama hiç tanımadığın birinin senin özel bölgelerine dokunması kötü dokunuştur.

  CİNSEL EGİTİMLE İLGİLİ ÖNERİ KİTAPLAR;

  1)KIRMIZI ÇİZGİ-ERDEM COCUK YAYINLARI-YAZAR:SAMAR MAHFOUZ BARRAJ

  2)SIR VERSEM SAKLAR MISIN?-REDHOUSE KİDZ YAYINLARI-YAZAR:JENNİFER MOORE MALLİNOS

  COCUGUNUZLA BİRLİKTE OKUYUP BİLİNCLENECEGİNİZ LEZİZ BİR KİTAPLAR HİKAYE KİTABI SİZ EBEVEYNLERE ISIK TUTACAK BİR KİTAPALRDIR.

  SAYGILARIMLA 

  COCUK GELİSİMCİ NİDA NUR CEBİ

  
Diğer Haberler