logo


Çocuklarda cinsel gelişim-1

HABERLER

 • Çocuklarda cinsel gelişim-1

  Çocuklarda cinsel gelişim-1


  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan, Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulu şubeleri ile siz değerli velilerimize hizmet vermeye çalışan Nurtopu Anaokulu bilgilendiriyor;        

   ÇOCUKLARDA CİNSEL  GELİŞİM-1

  Çocuğun cinsel gelişimi anne karnında iken başlar örneğin anne karnında ki bebeğin cinsiyeti oğlan ise daha doğmadan mavi renginde kıyafetler almaya başlanır böylelikle cinsel kimliği doğmadan başlamış olur.

  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan, Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulu şubeleri ile siz değerli velilerimize hizmet vermeye çalışan Nurtopu Anaokuluna göre cinsel Gelişimin Yaşlara Göre Gelişim Evreleri nelerdir?

  1)   0-1 yaş-Bebek kucağa  alınmaktan  ,okşanmaktan mutlu olur ve kendini güvende hisseder,bu sebeple emzirme sırasında annesinin memesini okşamaktan hoşlanır.

  2)   1-2 yaş-Bir yaş civarında bebekler cinsel organlarını keşfeder .Dokunmaktan bakmaktan hoşlanır.

  3)   2-3 yaş-Tuvalet eğitimi ile birlikte çocuk cinsel bölgenin daha fazla farkına varır.

  4)   Kendi cinsiyetinden emindir;

  5)   “Ben bir kızım”, “Ben bir erkeğim” kavramını öğrenir.

  Bedensel temasa, sevilmeye duyulan ihtiyaç devam eder.

  6)3-4 yaş-Cinsel kimliğine göre farklı davranmaya ve onların davranışını kabul etmeye başlar.”KIZ ÇOCUKLARI BABAYA-OĞLAN ÇOCUKLARI İSE ANNEYE HAYRANLIK DUYAR.”

  Bu dönemle birlikte özdeşim kurmaya  başlarlar kız çocukları anneyi taklit eder mesela onun topuklu ayakkabısını giyer makyaj malzemelerini yüzüne sürer kolye küpelerini takar- oğlan çocukları ise babasıyla özdeşim kurup onu taklit eder örneğin onun gibi tıraş köpüğünü yüzüne sürer.

  Bu dönemde sık duyulan cümlelerden biri ise “anne seninle büyüyünce evleneceğim ya da baba seninle büyüyünce evleneceğimdir” bu durumda ebeveynler kesinlikle çocuğa seni terbiyesiz bu dediğin şey çok ayıp böyle şey olmaz gibi laflar diyip çocuğu utandırmamalı. Böyle cümleye şu şekil de cevaplandırılmalı göz kontağı kurup sakin ve tatlı bir dille ”BİLİYORUM BENİ ÇOK SEVİYORSUN BEN DE SENİ ÇOK SEVİYORUM AMA ÇOCUKLARLA ANNELER BABALAR EVLENMEZLER”gibi  yanıt verilmelidir.

  Bu yaşta da çocuğun dudağından öpülmemelidir yoksa cinsel gelişimi olumsuz etkilenir dudak öpmenin normal bir şey olduğunu ve herkesle dudaktan öpüşebilir olduğunun mesajını alır.

  7)4-5 yaş:Bebeklerin nereden geldiklerini sorarlar doktorculuk-evcilik oynayarak kadın erkek arasındaki farkları öğrenirler. Başkalarının tuvalette banyoda yaptıklarını merak eder.

  8)5-6 yaş:Giyinirken ya da banyoda yanında kimsenin bulunmasını istemezler.Kendi cinsiyetinden çocuklarla arkadaş olma eğilimi gösterirler.

  3-6 yaş arası çocukların cinsel içerikli sorular sorması gelişimsel özelliktir eğer bu yaş arası çocuk sormaz ise bir problem olduğu düşünebilir yani şöyle muhtemelen çocuk bu konuyla ilgili ayıplanılmış ve çocuk içine kapanır bu da gelişimsel ve ruh sağlığı  olarak olumsuz etkilenmiş olduğu için cinsel içerikli sorular soramaz.

  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan, Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulu şubeleri ile siz değerli velilerimize hizmet vermeye çalışan Nurtopu Anaokulu bilgilendirdi.

             

                                                                                                                                                                                    ÇOCUK GELİŞİMCİ

                                                                                                                                                                                        Nida Nur ÇEBİ

  
Diğer Haberler