logo


İnatçı çocuğumla nasıl başa çıkabilirim?

HABERLER

 • İnatçı çocuğumla nasıl başa çıkabilirim?

  İnatçı çocuğumla nasıl başa çıkabilirim?


  Özel Nurtopu Anaokulu, İstanbul'un en kaliteli ve nitelikli "Değerler Eğitimi" veren okul öncesi (anaokulu) eğitim öğretim kurumu bilgilendiriyor; 

  Kimi çocuk vardır ki açıktan saldırgan değildir, başkaldırmaz ama söz de dinlemez. Anne babasının buyruğunu ya duymaz gibi davranır ya da birkaç kez söylenmeden, bağırılmadan duymaz. İnatçı çocuk, her şeyi ağırdan alır. Çantasını taşımak, ağır gelir, okula geç girer. Çalışmam demez ama masa başına geçip hiçbir şey yapmadan oturur. Bir şey söyleyince anlamamış gibi boş gözlerle bakar. Bu tutumlarıyla anne babalarını çileden çıkarır, sert tepki görür. Böyle çocuklar okulda da öğrenmeye karşı isteksiz davranır, yeteneğini kullanmamakta sanki direnir. Ancak geçecek not alır. Kısacası ana baba ve öteki yetişkinlere karşı olumsuz bir tutum içindedir. Arkadaşlarıyla açıktan kavga etmese de geçimsiz ve uyumsuzdur.

  İnatçı çocuğun genel tutumu çoğunlukla gergin anne çocuk ilişkisinin bir sonucudur ve başlangıcı özerklik dönemine kadar gider. Annenin tuvalet eğitimi veya yemek konusunda çok katı ve ısrarcı oluşu çocuğu pasif direnmeye götürür. Anne çocuk arasında bu dönemde başlayan savaş başka alanlara da sıçrayarak sürüp giderse ortaya inatçı bir kişilik çıkar. Çok karışan, çok söylenen, ayrıntılar üzerinde çok duran bir anne, çocuğunu böyle bir savunma yoluna kolayca iter. Kardeşler arasında ayırım yapılması da çocuğu inatçı yapan nedenlerden biri olabilir.

   

  Özel Nurtopu Anaokulu, İstanbul'un en kaliteli ve nitelikli "Değerler Eğitimi" veren okul öncesi (anaokulu) eğitim öğretim kurumu bilgilendirdi.

   

                                                                                                                                                                                            COCUK GELİSİMCİ

                                                                                                                                                                                           NİDA NUR CEBİ 

  
Diğer Haberler