logo


Oyunun ve oyuncağın çocuk için önemi, çocuğuma oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyim

HABERLER

 • Oyunun ve oyuncağın çocuk için önemi, çocuğuma oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyim

  Oyunun ve oyuncağın çocuk için önemi, çocuğuma oyuncak alırken nelere dikkat etmeliyim


  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendiriyor.

  İstanbuldaki Anaokulları arasında yer alan Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Anaokulları ile gelişim ve değerlendirme testleri konusunda sertifikalı çocuk gelişimcimizin değerlendirmesine göre, oyun çocuğun kurduğu bir dünyadır çocuklar için oyun çok önemlidir “duygusal-motor-sosyal ve bilişsel gelişimi için çok önemli rol oynar OYUN”. Oyun  erken çocukluk döneminin en temel öğrenme aracı olduğu için hayati bir öneme sahiptir.

  Yani bir yemek yeme su içmek nasıl yaşamımıza devam etmek için önemli  bir unsur ve fizyolojik  bir ihtiyaçsa çocuklar içinde oyun o denli önemlidir.

  Piaget der ki “Çocukların öğrenmeleri beklenen akademi becerilerin birçoğu uygun materyallerle oynayarak kazanılabilir yapbozlar şekil eşleştirme oyunları ve el becerilerine yönelik diğer oyunlar çocukların akıl yürütme sayma okuma  sınıflandırma çözümleme ellerini kullanma ve kurgulama becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur matematiksel ve mantıksal kavramların kökeninde çocukların kendi kendilerine giriştikleri gruplama eşleştirme sıralama kümeleme ve yerletiştirme etkinlikleri  vardır.”

  Çocuklar oyun yoluyla öğrenirler örneğin kalem tutma renkleri ayırma ayakkabı bağlama diş fırçalama saç tarama sıra bekleme gibi daha nice şeyleri oyunla öğrenirler.

  Nasıl Oyuncaklar Tercih Edilmeli? İstanbuldaki Anakollurı arasında yer alan Beylikdüzündeki ve Büyükçekmecedeki Şubeleri ile Nurtopu Anakolu olarak biz nasıl oyuncaklar tercih ediyoruz?

  1)Özellikle küçük yaşlarda cinsiyete göre oyuncak alınmamalı erkek çocukların araba-top- kız çocukların bebekle oynama mecburiyeti yoktur çocuklar her oyuncakla oynamalıdır hayal gücü kısıtlanmamalıdır ve OYUNCAKLARIN CİNSİYETİ  YOKTUR.

  2)Yaşına uygun olmalı ve gelişim düzeyinde olmalıdır.

  3)Sivri-küçük parçaları olmayan-keskin köşeleri-çok fazla kimyasal madde içermemeli ve üzerindeki boya çıkmamalı-pelüş ve tüylü oyuncaklar alınmamalı.

  4)Küçük yaşlarda büyük parçalı yaş ilerledikçe küçük parçalı oyuncaklar alınmalı.

  5)Ahşap oyuncaklar tercih edilmeli-çubuğa dizilen halkalar –hayvan-meyve-taşıtlardan oluşan tek parçalı yapbozlar el ve parmak kuklalar gelişim düzeyine uygun büyüklükteki legolar el-göz koordinasyonu zihinsel gelişimini destekleyen oyuncaklardır.

  6)Duyusal gelişimini ve ince motorunu desteklemek adına da kinetik kum -oyun hamuru tercih edilebilir.

  İstanbuldaki anaokulları arasında Beylikdüzü ve Büyükçekmece şubeleri ile siz değerli velilerimize ve çocuklarımıza kaliteli ve nitelikli bir eğitim ve öğretim hizmeti sunmaya çalışan Nurtopu Anaokulu çocuk gelişimi uzmanı Nida Nur ÇEBİ bilgilendirdi.

                                                                                                                                                                         GELİŞİM VE DEĞERLENDİRME TESTLERİ SERTİFİKALI ÇOCUK GELİŞİMCİ

                                                                                                                                                                                                                NİDA NUR ÇEBİ

                                                                                                                                                                                     iletişim ve detaylı bilgi için info@nurtopuanaokulu.com

  
Diğer Haberler